אופניים חשמליות בתל אביב

העולם עובר לאופניים עם מנוע: ב-2012 למשל נמכרו ברחבי העולם כ-30 מיליון זוגות אופניים המוגדרות כחשמליות, כלומר מונעות גם באמצעות סוללה חשמלית ומנוע (לרוב צנוע אבל בהחלט אפקטיבי), בסין לבדה נמכרו כבר בשנת 2006 כ-16 מיליון זוגות לפחות, וגם בישראל ישנה מגמה מובהקת של גידול מואץ במספר המדוושים על האופניים החשמליות – ב-2010 נמכרו בארץ קצת יותר מ-1,200 זוגות אופניים עם מנוע, ב-2014 כבר עמד היקף המכירות על למעלה מ-72,000 זוגות.

באופן טבעי חלק גדול מאוד מאותם זוגות אופניים חשמליות נמכר ומשמש את בעליו בתל אביב, העיר המובילה בישראל מבחינות רבות מאוד ומקום שכמו נולד לדווש בו על אופניים טרנדיות, חדשניות, נוחות, יעילות ומרגשות.

ריבוי השבילים הייעודיים

נכון לקיץ 2015 היו בגוש דן כ-164 ק”מ של שבילי אופניים – מתוכם לא פחות מ-120 ק”מ בתל אביב (כל השאר נחלקו בין פתח תקווה, הרצליה, ראשון לציון, רמת השרון ובת ים). הפריסה (הרחבה עד מאוד ביחס לערים השכנות אך הלא מספיק רחבה אם משווים את תל אביב לערים מובילות אחרות בעולם) היא חלק מתוכנית חומש שהחלה להיות מיושמת בעיר העברית הראשונה בשנת 2011, כשעושה רושם שלאור הנהירה של תל אביבים רבים אל עבר האופניים החשמליות והיתרונות הרבים של כלי רכב זה עיריית ת”א תמשיך לפתח את רשת השבילים המיועדים לרוכבי אופניים.

יש לקוות שגם ערים נוספות יחקו את תל אביב (כפי שקורה בתחומים רבים) כך שלצד כל אותם זוגות אופניים חשמליות בתל אביב נראה את המחזה המרנין הזה גם במקומות רבים אחרים בארץ. בהקשר זה חשוב להזכיר כי לבני 14 עד 16 אסור לדווש בכבישים, ומאחר שהרכיבה על מדרכות אינה חוקית באופן גורף, הרי שלשבילים תפקיד קריטי בהפיכת האופניים החשמליות לאופציה תחבורתית של ממש.

לא צריך לחפש חנייה

השימוש באופניים חשמליות בתל אביב חוסך לבעליהם את הצורך המתיש והמתסכל כל כך לחפש חנייה – ובעיקר שבה, עושה רושם, מספר החניות הפנויות הולך ומצטמצם כל הזמן מדובר ביתרון משמעותי.

רכבת תחתית? אופניים חשמליות!

הסלילה של הרכבת התחתית, שהחלה בשלהי 2015 ומי יודע מתי תסתיים, החריפה מאוד את היקף הפקקים בתל אביב – הן מבחינת שעות היום בהן יש פקקים והן מבחינת אורך הפקק הממוצע. אופניים חשמליות מאפשרות לנו לדווש בנחת לצד הפקק התקוע וליהנות מהגעה נוחה ומהירה לכל מקום.

השמירה על כדור הארץ

סיבה נוספת למספר הרב כ”כ של זוגות אופניים חשמליות בתל אביב היא המודעות הגבוהה בעיר זו לחשיבות השמירה על כדור הארץ. די בנתון אחד שפרסם ארגון הבריאות העולמי לפיו בישראל לבדה מתים מדי שנה כ-2,500 בני אדם בטרם עת עקב השפעות זיהום האוויר כדי להבין עד כמה קריטי שינוי ההרגלים ועד כמה חשוב לאמץ פתרונות תחבורתיים מתקדמים, נקיים וידידותיים לכדור הארץ ולבני האדם שחיים בו.

 

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה