אופניים חשמליות - הסנקציות על הרוכבים

אילו סנקציות מוטלות על רוכבי אופניים חשמליות בתל אביב?

האופניים החשמליות – שהפכו חוקיות בספטמבר 2014 לאחר שהתקנות המאפשרות מכירת אופניים שכאלה (במגבלות מסוימות) ורכיבה עליהן (גם כן בכפוף למגבלות) – נהנות מפופולריות רבה, ומספרן הולך וגדל מיום ליום.

בפרט זהו המצב בתל אביב, שמתאימה במיוחד לאופניים חשמליות, שכן מדובר בעיר מישורית נעימה ונוחה, עם פריסה רחבה יחסית של שבילי אופניים (אם כי בהחלט יש מקום לשיפור, ויש לקוות כי עיריית תל אביב יפו תמשיך לפתח את התחום ובקצב מואץ), ועם ציבור רחב שמודע לחשיבות צמצום זיהום האוויר בכל הדרכים האפשריות (והרי דיווש על אופניים, גם אם חשמליות, מפחית את השימוש בכלי רכב מזהמים דוגמת מכוניות פרטיות ואופנועים).

הקונפליקט בין רוכבי אופניים חשמליות להולכי רגל

הפופולריות העולה של אופניים חשמליות בתל אביב והתפוצה ההולכת ומתרחבת שלהן הולידה גם קונפליקט, יש שיאמרו בלתי נמנע, והוא המתח שבין רוכבי האופניים לבין הולכי הרגל.

אמנם בתל אביב ישנם כאמור שבילי אופניים רבים יחסית, וקברניטי העיר שצמחה מן החולות פועלים כדי לסלול עוד שבילים שכאלה כך שהעיר כולה תרושת במסלולים המוקדשים לרוכבי האופניים (החשמליות והרגילות גם יחד, כמובן), אולם נכון לעכשיו המצב הוא שעדיין ישנם לא מעט מקומות שבהם רוכבי האופניים נדרשים לבחור בין הכביש לבין המדרכה – ולא מעט מקרים שבהם הבחירה היא המדרכה.

בחירות אלה כבר הולידו התנגשויות רבות בין המדוושים לבין הולכי הרגל, כולל מקרים שהסתיימו בפציעות ולמרבה הצער אף במקרה מוות, של קשיש שנפגע בראשו לאחר שהוטח לקרקע ע”י נער רכוב על אופניים חשמליות בתל אביב.

הן משטרת ישראל והן עיריית תל אביב החליטו לאכוף ביתר שאת את התקנות העדכניות בנוגע לרכיבה על אופניים חשמליות, ולהפעיל יד קשה כנגד מי שיפר אותן.

הוצאת אוויר ולקיחת סוללה לרוכבים צעירים מדי

עד מאי 2016 הגיל המינימלי לרכיבה על אופניים חשמליות היה 14, כשבני 14 עד 16 הוגבלו לרכיבה בשבילים הייעודיים בלבד, ובני 16 ומעלה יכלו לדווש גם בכבישים.

בעקבות שינוי התקנות, כעת יכולים רק בני ה-16 ומעלה לרכב על אופניים בעלות מנוע חשמלי. נערים צעירים יותר (ולמרבה הצער עוד לפני שינוי התקנות ניתן היה לראות ילדים צעירים במיוחד רוכבים על אופניים חשמליות בתל אביב) שייתפסו ע”י השוטרים או ע”י פקחי עיריית תל אביב ייענשו בהוצאת האוויר מהצמיגים וכן בלקיחת הסוללה מהאופניים – כך שמומלץ בחום להורים להשגיח על ילדיהם ולא לאפשר למי שטרם מלאו לו 16 לעלות על אופניים עם מנוע.

קנס למי שעולה על מדרכה

על רבות מהמדרכות בתל אביב ניתן לראות מדבקות בולטות המבהירות כי המדרכה היא להולכי רגל בלבד, וכי רוכבי אופניים שישתמשו במדרכה ייקנסו ב-250 ש”ח.

עיריית תל אביב הודיעה כי במקביל למשאבים הרבים שיוקצו לטובת סלילת עוד שבילי אופניים בעיר בכוונתה לאכוף במידה משמעותית את התקנה הנ”ל, ועל כן המלצה חמה נוספת היא לא לעלות עם אופניים חשמליות על המדרכות בתל אביב שכן הסיכוי להיפרד מ-250 ש”ח בשל כך הוא גבוה.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה