רכיבה נכונה באופניים חשמליות

רבים מגדירים אותם ככלי הרכב של העתיד, ובעצם במידה רבה גם ההווה שייך לאופניים בעלות המנוע הצנוע אך הבהחלט אפקטיבי – הן נמצאות בכל מקום ומשרתות אוכלוסייה מגוונת מאוד, כשאחד היתרונות הבולטים שלהן הוא היעדר חובת רישיון הנהיגה כדי להתנייד באמצעותן. יחד עם זאת היתרון עלול להפוך לחיסרון אם רוכבים על אופניים חשמליות בצורה לא נכונה, ועל כן כדאי להכיר לפחות את הכללים הבסיסיים לשימוש מושכל באופניים אלה.

קודם כל בטיחות

הכלל הראשון לשימוש בטוח באופניים חשמליות הוא להקפיד לרכוש דגם שעומד בכל התקנים ובכל דרישות החוק. בפרט מומלץ בחום שלא להתפתות לאופניים בעלות מנוע בעל עוצמה העולה על המותר בחוק (250 וואט) ואשר מפתחות מהירויות גבוהות מהמגבלה שמטיל החוק (25 קמ”ש). דגמים אלה אולי יובילו אתכם מהר יותר ליעד שלכם, אולם עלולים לסבך אתכם בתאונות חמורות ולגרום לנזקים בלתי הפיכים, ובנוסף תהיו חשופים לסכנת החרמתם מצד המשטרה, שהחלה להחמיר את האכיפה בתחום.

בנוסף ודאו לפני כל התחלת דיווש כי הבלמים תקינים, האורות פועלים והגלגלים מהודקים היטב – תקלה באחת ממערכות האופניים עלולה להוביל לתאונה מצערת, וחבל להיקלע לצרות רק בגלל הרצון לחסוך 2 דקות לפני תחילת הנסיעה.

כמו כן יש למלא אוויר בצמיגים בתדירות של פעם בשבוע (לכל הפחות), ולהקפיד כי לחץ האוויר יהיה זה עליו ממליץ היצרן.

תשומת לב מרבית לסביבה

רבים מבין הרוכבים על אופניים חשמליות עדיין לא הפנימו את העובדה כי הם נעים על גבי כלי רכב ממונע שמגיע למהירויות בלתי מבוטלות, שבאופן טבעי מגדילות את מרחק התגובה כל אימת שמתרחשת סיטואציה בלתי צפויה – כדאי מאוד להזכיר לעצמכם כל הזמן כי יחד עם האיכויות של האופניים החשמליות מגיעות גם אחריות רבה והחובה לשים לב כל הזמן לסביבה.

בפרט הימנעו מלהתפרץ לכבישים לפני שבדקתם היטב כי אתם לא מסכנים איש וגם לא את עצמכם כמובן, לפני פניות ועקיפות האטו את מהירותכם ובדקו היטב שאתם לא מפתיעים רוכבים אחרים, זכרו שגם בשבילים המיועדים לרוכבי אופניים נמצאים לא מעט הולכי רגל וגם אם הדבר מכעיס אתכם עדיין חובה להיזהר שכן מפגש עם הולך רגל עלול להסתיים בצורה כואבת מאוד לכל הצדדים, ובאופן כללי ותרו על השימוש בסלולרי או על האזנה למוזיקה תוך כדי נסיעה על מנת שתוכלו להקדיש את מלוא תשומת הלב לסביבה ולמניעת הפתעות לא נעימות.

מה לגבי מדרכות?

סוגיית הרכיבה על המדרכות היא סוגיה מורכבת וכואבת, תרתי משמע.

מצד אחד, אין מספיק שבילים ייעודיים לרוכבי אופניים, הכבישים עלולים להיות מסוכנים למי שמתנייד על שני גלגלים בלבד וממילא בני ה-14 עד ה-16 מנועים מלרכב בכביש – כך שלעתים התחושה היא שאין ברירה אלא לעלות על מדרכה.

מצד שני, החוק אוסר זאת, הרשויות – שבעבר העלימו עין מהתופעה – החלו לאכוף את התקנה ביתר שאת, ובנוסף המדרכות גם ככה צפופות והומות אדם, כך שהרכיבה עליהן מסוכנת לכל הצדדים.

מה עושים? מקפידים לנהוג בזהירות ובחוכמה, ומקווים שככל שיהיו יותר אופניים חשמליות כך יוקצו להם יותר שבילים.

רכיבת חורף

בימים גשומים מתחדדת חשיבותה של הרכיבה הנכונה על האופניים החשמליות.

בפרט חובה להימנע מבלימות חדות והאצות פתאומיות. גם פניות יש לבצע במתינות ובמהירות נמוכה. בנוסף יש לשמור מרחק אף יותר מהרגיל, להשתמש בשני הבלמים כשרוצים לעצור או להאט ובאופן כללי מומלץ בחום להקפיד על מהירות נמוכה יותר כשהכבישים והשבילים רטובים.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה