עכשיו זה חוקי – אופניים חשמליות מותרות לרכיבה

אופניים חשמליות, שנחשבו כלי תחבורה בלתי מוגדר, עם יחס משתנה של גורמי האכיפה השונים, הפכו זה מכבר לחוקיות לרכיבה בהתאם לתקנות של ועדת הכלכלה של הכנסת. על התקנות והשינוי המתבקש במאמר הבא.

אחת התופעות הנפוצות בישראל בשנים האחרונות, זו של רכיבה על גבי אופניים חשמליות וקורקינטים ממונעים, הפכה לאחרונה לחוקית ובאישור של ועדת הכלכלה של הכנסת, וזאת לאחר שנים בהן רכיבה על גבי כלי רכב אלה נחשבה בלתי ברורה מבחינה חוקית ואם חוקית  באילו מיגבלות עומד החוק וכדומה.

מדוע חל השינוי ביחס לאופניים וקורקינטים שכאלו?

התופעה שכבשה את תל אביב וגוש דן ולאחר מכן את כל רחבי הארץ וכוללת כיום קרוב ל 150000 אופניים חשמליות וקורקינטים ממונעים מסוגים שונים המתניידים ברחבי הארץ, חייבה את הכנסת להתייחס לכך, וניתן בהחלט לאמר שמדובר במיקרה די יוצא דופן בישראל, מיקרה בו הכנסת מגיבה למצב שנוצר בשטח ושאינה יכולה להתעלם ממנו עוד.

כיצד הוכשרו האופניים והקורקינטים הממונעים ?

ההכשר לרכיבה על כלי רכב אלו ניתן לאחר דיונים מעמיקים בנושא וחוות דעת ביחס למתרחש באירופה וארצות הברית בנושא זה. לאחר כל אלו ועדת הכלכלה של הכנסת החליטה להכניס לתוקף החל מראשון בספטמבר 2014 את התקנות הבאות (תמציתן):

 • מנוע חשמלי יהיה מוגבל להספק של עד 250 וואט.
 • המהירות המותרת בחוק היא 25 קמ”ש בלבד.
 • המנוע החשמלי יופעל אך ורק על ידי דיווש
  (למעט כאלו המותקנת בהם מצערת ואז ההגבלה היא למהירות 6 קמ”ש בלבד).
 • הרכיבה מותרת מגיל 14 ומעלה וזאת על שבילים מסומנים (לא כבישים!).
 • הרכיבה מגיל 16 ומעלה מותרת גם על כבישים.
 • קיימת חובה של התקנת פנסים (קידמי ואחורי) בתוספת של מחזירי אור.
 • על שילדת האופניים \ הקורקינט חייב להיות סימון של “אופניים עם מנוע עזר”.
 • ישנה חובה להתקין פעמון או צופר.
 • חובה לחבוש קסדה בעת הרכיבה על אופניים חשמליות או קורקינטים ממונעים!

אם האופניים \ הקורקינט שברשותי אינם תיקניים?

רבים אשר רכשו בשנתיים – שלוש האחרונות אופניים חשמליות או קורקינטים חשמליים קיבלו אותם עם מאיצים או נפח מנוע שאינם תיקניים על פי החוק החדש. לרוב הדבר בוצע על מנת לאפשר רכיבה במהירות של 50 קמ”ש או יותר, או פשוט לרכב ללא דיווש כלל ועיקר, והדבר הוביל ללא מעט תאונות ופציעות של רוכבים ועוברי אורח.

במידה וברשותכם כלי שכזה, אתם יכולים לבחור אם לנסות ולהתאים אותו לתקן על ידי החלפת המנוע או ביטול המאיצים וכדומה, או פשוט לוותר על אותו כלי רכב ולרכוש אופניים \ קורקינט תיקני וחדש שמתאים לתקן.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה