האם כדאי לרכב על אופניים חשמליות בחורף?

אחת הדילמות העיקריות של מי שכבר מבין את כל היתרונות שמקנים האופניים החשמליות ובכל זאת מהסס אם לרכוש זוג שכזה היא האם אותם אופניים, שעלותם יש להודות אינה נמוכה, ישמשו אותו לאורך כל השנה, ובפרט צצה לה השאלה האם ניתן וכדאי לרכב על אופניים בעלי מנוע חשמלי גם במהלך החורף.

השאלה והדילמה מובנות וטבעיות: ראשית, על אף אופניים לא נעים לרכב כשבחוץ קר מאוד ויורד גשם ומן הסתם עדיפה האופציה המקורה שמציעה מכונית פרטית. בנוסף כבישים רטובים מהווים סכנה בטיחותית למדוושים, ובפרט אם רוכבים בצורה לא זהירה, מה גם שחדירת מים למערכות החשמליות השונות שבאופניים עלולה להשבית אותם.

צד שני להתלבטות לגבי אופניים חשמליות בחורף

בימי החורף הכבישים פקוקים מאוד ואם אין לכם חנייה צמודה ליעד אליו אתם צריכים להגיע ייתכן שתידרשו לעבור מרחק בלתי מבוטל מהמקום שבו תשאירו את המכונית ועד ליעד.

בנוסף כדאי לזכור שלא רק שבמהלך החורף ישנם ימים חמימים רבים, שבהם הדיווש מענג במיוחד, אלא שגם הימים הקרים אינם קרים מאוד ועם לבוש נכון ניתן לרכב על אופניים ללא שום חשש.

ובאשר לגשם – בישראל ישנם כ-40 עד 50 ימי גשם בממוצע בשנה, כשלמעשה גם בחלק מאותם ימים שמוגדרים כימים גשומים הגשם יורד רק בחלק מצומצם של היום כך שאין בעיה אמיתית להשתמש גם בהם באופניים חשמליות.

המסקנה הבלתי נמנעת: גם בחורף ניתן, ואפילו רצוי, לרכב על אופניים ממונעים, ובוודאי שלא כדאי לתת ל-20-25 ימים גשומים באמת למנוע מאיתנו ליהנות מכל היתרונות של אופניים אלה בכל ימות השנה.

דגשים לשימוש באופניים חשמליות במהלך החורף

עוד לפני שמתחיל החורף כדאי להכין את האופניים החשמליות, וכן להכין עבורם מקום אחסון יבש ומוגן מגשם.

בפרט חשוב לוודא כי המערכות החשמליות זוכות לבידוד מיטבי, כי הצמיגים במצב תקין לחלוטין (מומלץ להשתמש בצמיגים עבים יחסית כדי להבטיח אחיזת כביש משופרת גם בתנאי רטיבות) וכי הפנסים עובדים גם הם היטב כך שתראו ותיראו גם בימים אפרוריים.

עוד מומלץ לבחון את הבלמים ואף להחליפם בכל מקרה של ספק – חבל לסבול מנפילות מכאיבות רק בגלל רצון לחסוך כמה עשרות שקלים.

מבחינת האופן בו יש לרכב על אופניים חשמליות במהלך חודשי החורף ובפרט בימים שבהם הראות לקויה והכביש רטוב הדגשים העיקריים הם:

  • שמירת מרחק משמעותית יותר מהסביבה
  • הימנעות מתנועות חדות
  • הימנעות מפניות מפתיעות
  • הימנעות מבלימות תוך כדי פנייה
  • שימוש הן בבלם האחורי והן בבלם הקדמי כשנוצר צורך לבלום
  • הימנעות מהאצות חדות
  • הורדת הילוך לפני עצירה
  • נסיעה איטית יותר באופן כללי

הקפדה על היערכות נכונה לחורף ועל רכיבה זהירה ומודעת לעצמה (ולסביבה) – תבטיח כי תצלחו את החורף בשלום וכי באופן כללי תיהנו מהאופניים החשמליות לאורך כל השנה.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה