אופניים חשמליים - החוקים

מה החוק אומר לגבי אופניים חשמליות?

אופניים חשמליות הפכו בשנים האחרונות לכלי רכב פופולרי מאוד ובאופן כללי לדבר שמושך אליו תשומת לב רבה.

לצד היתרונות הרבים של האופניים בעלות המנוע – שמאפשרות להגיע במהירות לכל יעד במרחבים האורבניים, מבלי להזיע, מבלי להיתקע בפקקים ומבלי להיקלע לחוויה המתסכלת של חיפוש מקום חנייה פנוי – כדאי להיות מודעים גם לפן החוקי של הרכיבה על אופניים חשמליות.

בפרט חשוב להתעדכן לגבי השינויים בחוק שנכנסו לתוקף בתחילת קיץ 2016, כחלק מהמאמצים של הרשויות להפוך את הרכיבה על האופניים החשמליות לבטוחה יותר ובאופן כללי להפחית את מספר הנפגעים עקב שימוש בכלי תחבורה זה, שאמנם מצויד במנוע קטן יחסית אבל גם כך הוא בהחלט רב עוצמה.

רק מגיל 16 ומעלה

השינוי המשמעותי ביותר בחוק הוא שכעת (החל מאפריל 2016) הרכיבה על אופניים חשמליים מותרת אך ורק לבני 16 ומעלה (בניגוד למצב בעבר, שבו גם בני 14 ומעלה יכלו לדווש על האופניים עם המנוע).

חשוב להדגיש כי לצד מאמצי האכיפה של משטרת ישראל, גם על ההורים לגלות אחריות ולא לאפשר לילדים קטנים, שעדיין אינם מסוגלים להיות מיומנים באמת בתפעול כלי רכב בעל מנוע של 250 וואט ושמגיע למהירות של 25 קמ”ש, לדווש על האופניים החשמליות.

כמו כן יש לציין כי ההחלטה להעלות בשנתיים את גיל המינימום נבעה מריבוי מספר הנפגעים הצעירים עקב שימוש לא זהיר באופניים עם מנוע, כמו גם המעורבות הגבוהה של הנערים באופן כללי בתאונות דרכים (כולל כאלה שבהן נפגעו הולכי רגל, לעתים בצורה חמורה מאוד).

רק בכבישים ובשבילים הייעודיים

דגש נוסף של החוק לגבי אופניים חשמליות הוא שניתן לרכב עליהן אך ורק בכבישים ובשבילי האופניים.

רכיבה על מדרכות אסורה על פי החוק, והרשויות הכריזו כי יאכפו את האיסור ביתר חומרה, וזאת בשל חיכוכים בלתי נמנעים כולל תאונות קשות בין רוכבי אופניים ממונעות לבין הולכי רגל.

הגבלת מהירות לאופניים חשמליים

25 קמ”ש – מהירות מקסימלית מותרת לאופניים חשמליים

המהירות המקסימלית של אופניים חשמליות

החוק הקיים בארץ גם מגביל את מהירותן של האופניים החשמליות ל-25 קמ”ש (בדומה למצב במדינות רבות אחרות ברחבי העולם).

בהתאם, על כל זוג אופניים חשמליות שנמכר בארץ להיות מצויד במנגנון שמנתק את פעולת המנוע כשהמהירות מגיעה לרף זה.

כמו כן הפעלת המנוע חייבת להיעשות באמצעות דיווש, ועוד מגבלה היא על הספקו המקסימלי של המנוע – עד 250 וואט (מנוע צנוע, אבל כאמור כזה שמאפשר דיווש במהירות בלתי מבוטלת של 25 קמ”ש ובאופן כללי מקנה כוח רב לאופניים, כך שעל כל מי שרוכב על אופניים ממונעות מוטלת החובה להתנהל בזהירות, על-מנת לא לפגוע בעצמו ולא בסביבה).

ציוד שחובה להתקין

עוד מפרט החוק מהם הפריטים שחובה להתקין באופניים חשמליים: פעמון (או צופר), פנס קדמי שהתאורה שלו לבנה, פנס אחורי שהתאורה בו אדומה, מחזירי אור צהובים על הדוושות ומחזיר אור גם מאחור – הכל על פי תקנות התעבורה הרלוונטיות 130 ו-132.

חובת חבישת קסדה בעת רכיבה

עד גיל 18 חובה להשתמש בקסדה בכל פעם שעולים על אופניים חשמליות. בני 18 ומעלה חייבים לחבוש קסדה כשהם רוכבים בדרכים לא עירוניות או במהלך רכיבה בעלת אופי ספורטיבי בדרך עירונית. מומלץ להשתמש בקסדה גם במקרים האחרים שבהם מדוושים על אופניים חשמליות.

קסדה לרכיבה על אופניים חשמליות

קסדה לרכיבה על אופניים

לסיכום, אופניים חשמליות הפכו לכלי תחבורה לגיטימי שמוכר על-ידי הרשויות, וכיאה לכזה – עכשיו יש לו גם חוקים נלווים שחשוב לציית להם.

מה שכן, כדאי להמשיך לעקוב אחרי עדכונים באתר שלנו, כי יתכן מאוד שיהיו עוד חוקים חדשים בעתיד, או שינויים לחוקים קיימים שקשורים לתחום האופניים החשמליות.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה