אופניים חשמליות – כי רק אנחנו נציל את כדור הארץ

מצד אחד, כיום ישנה מודעות גבוהה מאוד לסכנה הקיומית המרחפת מעל עתידו של כדור הארץ, ויותר ויותר בני אדם כבר מבינים כי אם נמשיך לזהם את האוויר, המים והקרקע, לילדים שלנו, לילדים שלהם ואולי גם לנו עצמנו לא יהיה היכן לחיות. מצד שני, עדיין קיים פער בלתי מבוטל בין המודעות הנ”ל לבין נקיטת צעדים מתאימים בפועל, ולא חסרות דוגמאות לכך (למשל, מי שזורק בקבוקים לפח האשפה למרות שבמרחק מטרים ספורים ישנה מחזורית, או הזיהום העצום שיוצרות שקיות הניילון שמחולקות בחנויות, ושיש לקוות כי החוק החדש שמחייב גביית תשלום עבור כל שקית ושקית יצמצם את היקפו).

עושה רושם שהסיבה לכך היא חוסר המוכנות לקחת אחריות אישית על צמצום הזיהום בכל דרך אפשרית. בהקשר זה חשוב להדגיש שהגנה על הסביבה היא הגנה על עצמנו – לפי נתוני ארגון הבריאות העולמי (ה-WHO), מתים מדי שנה בישראל 2,500 בני אדם בטרם עת עקב נזקי זיהום האוויר בלבד, ורבים אחרים לוקים במחלות קשות ובהן מחלות של דרכי הנשימה וסוגים שונים של סרטן.

סוויץ’ במוח ושינוי התנהגות בכל הקשור להתניידות הם מרכיב הכרחי בלקיחת האחריות האישית: עפ”י מחקרים שונים כחמישית מכלל גזי החממה הנפלטים לאוויר ויוצרים את ההתחממות הגלובלית, שהשלכותיה כידוע קטלניות, הם מכלי הרכב שבהם אנחנו משתמשים (20% נוספים, אגב, נפלטים במסגרת תעשיות המזון מן החי).

בין השינויים שכולנו יכולים, וצריכים, לבצע במסגרת שינוי ההתנהגות בכל הקשור להתניידות: הליכה ברגל במקום נסיעה בכלי רכב מזהם כל אימת שהדבר אפשרי מבחינת המרחק, ומעבר לאופניים חשמליות – הדרך המיטבית להגיע לכל מקום במרחב האורבני בקלות, במהירות ומבלי לפגוע בסביבה (כלומר בנו).

למה אופניים חשמליות מצמצמים את זיהום האוויר?

אופניים חשמליות הם תחליף אידיאלי למכוניות ולקטנועים בכל הקשור להתניידות במרחב האורבני: הם לא נתקעים בפקקים, הם לא זקוקים לחנייה (שכפי שכולנו יודעים הופכת קשה יותר ויותר להשגה ביותר ויותר ערים), אין צורך לרכוש עבורם ביטוח יקר, אין צורך למלא בהם דלק שמחירו גבוה (הן פיננסית והן מבחינת הפגיעה באיכות האוויר שכולנו נושמים), טיפולים כמעט ואינם נדרשים ובאופן כללי תחזוקתם השוטפת פשוטה וזולה.

בנוסף, כך עפ”י כמה וכמה מחקרים, ברוב רובם של המקרים ניתן להגיע באמצעות האופניים בעלי המנוע ליעד שלנו בזמן קצר יותר ביחס לאלטרנטיבות העיקריות (תחבורה ציבורית, רכב פרטי, קטנוע), וזאת בזכות כמובן הדילוג הקליל על הפקקים והיעדר הצורך לחפש במשך זמן רב אחרי חנייה.

מבחינת השמירה על כדור הארץ ועל איכות האוויר של כולנו, אופניים חשמליות נהנים מיתרון גם על פני האופניים ה”רגילים” (אגב, ככל שחולף הזמן כך האופניים החשמליות יכונו “רגילים” ואלא נטולי המנוע ייתפשו כמיוחדים…): הסיבה לכך היא שבעלי אופניים רגילים נוטים להשתמש בהם פחות, וזאת עקב המאמץ והזיעה, ונוטים יותר לשמור אמונים למכונית המזהמת, בעוד בעלי אופניים ממונעים יכולים לגמוע בעזרתם גם מרחקים גדולים יחסית.

איך הרשויות יכולות לחזק את מגמת המעבר לאופניים חשמליות?

לא רק לנו יש תפקיד חשוב בהצלת כדור הארץ – גם הרשויות צריכות לקחת חלק במאמץ, ובפרט לחזק את מגמת המעבר לאופניים חשמליות ע”י סלילת עוד שבילים לרוכבי אופניים, אכיפה טובה יותר (כך שהאופניים עם המנוע לא יהפכו לאויבי העם ובפרט אויבי הולכי הרגל) ודרכים נוספות.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה